Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci

Jak czytać etykiety kordonków Ariadna?

Co to jest tex i dtex?

Tex i dtex są to jednostki, w których wyraża się masę liniową nicią potocznie rzecz ujmując to grubość nici i kordonków. I tu pojawia się pytanie: czemu nie można podawać grubości  nici np. w milimetrach? Ponieważ nitka nie ma takiej samej średnicy w każdym punkcie swojej długości. Tak więc podając masę liniową można określić, ile gramów waży 1 kilometr danej nici. Co oznacza że im wyższa waga tym większa grubość.

A jak to wygląda na konkretnym kordonku? Kordonek Aria 5 ma oznaczenie 120 tex x 2. Dwójka określa liczbę przędz składowych, z których skręcana jest nitka. Liczba 120 oznacza, iż 1000m każdej z tych przędz składowych waży 120g. Szybko licząc w głowie (120 x 2 = 240) kilometr kordonka Aria 5 waży 240 gramów.

A co z dtex? Tutaj z pomocą przychodzi matematyka - przedrostek d to jednostka dziesiętna tex czyli decyteks.

 

Co oznacza cyfra przy nazwie kordonka?

Jest to sposób w jaki określa się przybliżoną grubość nici. Jak już wiesz fachowo grubość nici określa się podając jej masę liniową, wyrażaną w jednostce TEX, czyli np. 30 tex x 4. Jest to jednak bardziej skomplikowane niż zapamiętanie, że Muza 20 (30 tex x 4) jest cieńsza od Muzy 10 (30 tex x 6). Im niższy numer przy nazwie kordonka, tym grubsza nitka.

 

Col. to nic innego jak kolor, który określony jest przez numer. Nie ważne czy wybierasz Muzę 20 czy kordonek Aria 5 oznaczenie koloru będzie identyczne. Przykładowo: kolor biały ma numer 400, czarny - 099, a ecru to 0000.

 

Na koniec mamy określoną wagę i metry. Tutaj znowu jako przykład posłuży kordonek Aria 5, który ma opis 100g/425m, co oznacza, że stu gramowy motek ma 425 metrów szczęścia.

 

W ofercie pasmanterii Passionis jest tak wiele kordonków, więc zacznij dziergać już dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl