Newsletter - Niech nic Cię nie ominie!
Podaj swój adres e-mail, aby być na bieżąco z nowościami, promocjami i najnowszymi wpisami na blogu!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog kategorie
Odkryj różnorodność włóczek - przewodnik po rodzajach i ich zastosowaniach 0

Włóczki to jeden z najważniejszych składników pracy ręcznej, jaką jest dzierganie lub szydełkowanie. Ich rodzajów jest wiele, dzielą się one na sztuczne i naturalne, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Oto przegląd najważniejszych rodzajów włóczek.

Sztuczne i syntetyczne włókna

Wiskoza jest wyrobem sztucznym, nylon, sztuczny jedwab, akry i poliester to wszystko włókna syntetyczne z których wykonuje się włóczkę.  Dużą popularnością cieszą się motki ze składem 100% akryl, ponieważ jest to najtańsza włóczka. Jest ona również bardziej trwała niż włóczki włókien naturalnych. To sprawia, że włóczka akrylowa jest dobrym wyborem dla tych, którzy dopiero uczą się robić na drutach lub szydełku. Jedną z chętniej wybieranych włóczek akrylowych jest Tanja od popularnego tureckiego producenta MTP.

Włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego

 Włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego obejmują wełnę owcza, alpaki i lamy, cashmere, moher i angora. Są one idealne do dziergania i szydełkowania, ale mogą być droższe niż syntetyczne włóczki.

Włóczka z wełny owczej

Najbardziej popularna wełna. Najlepsza gatunkowo włóczka owcza to włóczka z merynosów. Jest dostępna w różnych gramaturach i o różnej fakturze. Jest delikatna i „nie gryzie”, dlatego wybierana jest na swetry.

Włóczka z wełny Alpaki i Lamy

Południowoamerykańskie lamy lub alpaki wytwarzają bardzo miękką, ciepłą wełnę, wynika to z klimatu w jakim żyją. Włóczka z alpaki i lamy jest antyalergiczna, ponieważ nie zawiera lanoliny występującej w wełnie owczej. Nie przyjmuje jednak koloru tak dobrze jak wełna owcza więc z reguły paleta kolorów jest uboższa.

Włóczka Cashmere

Kaszmir jest pozyskiwany z miękkiego podszerstka kóz kaszmirskich. Jest droższą przędzą, która jest wyjątkowo gładka, a jednocześnie zachowuje ciepło.

Włóczka Moher

Moher to gruba włóczka z kozy angorskiej o szczególnie rozmytym wyglądzie.

Włóczka Angora

Angora jest wyjątkowo miękką przędzą z futra królika.

Włóczka jedwabna

Jedwab pochodzi z larw jedwabników i jest bardzo gładki oraz lekki. Ponieważ jedwab nie ma dużej rozciągliwości, zwykle łączy się go z innymi włóknami w przędzy (np. z kaszmiru w przypadku prawdziwie luksusowej przędzy).

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego to przede wszystkim bawełna, len i przędze ekologiczne, takie jak bawełna organiczna, bambus lub konopie.

Włóczka Bawełniana

Przędza wykonana jest z naturalnej bawełny. Włóczka bawełniana jest gładka, nie ulega mechaceniu i dodatkowo jest niezwykle wytrzymała. Przędzę bawełnianą poddaje się procesowi merceryzacji, czyli dodatkowej obróbce chemicznej w celu poprawy wytrzymałości i podatności na farbowanie. Dzięki merceryzacji włóczka nabiera również delikatnego połysku.

Włóczki lniana

Przędza lniana jest wytwarzana z lnu i jest lekką przędzą idealną na letnie ubrania. Nadal mało popularna i bardziej kojarzona z materiałem.

Ekologiczna przędze

Przędze ekologiczne, takie jak bawełna organiczna, bambus lub konopie, są wytwarzane bez użycia chemicznych nawozów, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.

Bawełna Organiczna

Bawełna stworzona bez syntetycznych nawozów i pestycydów, a po przerobieniu na przędzę bez chemicznych barwników.

Bambus

Przędza bambusowa sprawia wrażenie jedwabiu i jest bardzo mocna. Bambus jest surowcem odnawialnym, ponieważ można go zbierać bez zabijania rośliny, która następnie regeneruje usunięty bambus w ciągu kilku miesięcy.

Konopie

Konopie to kolejny odnawialny zasób, który można uprawiać bez pestycydów lub herbicydów i jest najsilniejszym naturalnym włóknem. Odzież z przędzy konopnej staje się bardziej miękka przy każdym praniu w pralce.

Mieszanki

Wielu producentów łączy różne przędzę syntetyczną i przędzę naturalną, na przykład dla uzyskania większej miękkości lub w celu uzyskania konkretnych właściwości włóczki, takich jak połysk, elastyczność czy miękkość. Przed wyborem odpowiedniej włóczki należy przemyśleć co ma zostać z niej wykonane np. jeśli chcesz filcować swój projekt z dzianiny lub szydełka, musisz upewnić się, że włóczka zawiera co najmniej 80% wełny, ale pozostałe 20% może być syntetyczne.

Zalety i wady włóczek syntetycznych i naturalnych 

Sztuczne czy naturalne? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich preferencji i potrzeb, ale warto poznać wady i zalety obu rodzajów włóczek, aby dokonać najlepszego wyboru. 

Włóczki syntetyczne wykonane są z poliestru, polipropylenu lub akrylu. Ich największą zaletą jest niska cena oraz trwałość, co czyni je idealnymi dla początkujących i osób ceniących sobie praktyczność. Ponadto, włóczki syntetyczne są łatwe w obróbce i dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Z drugiej strony, naturalne włóczki pochodzą z zwierzęcego lub roślinnego źródła. Wełna owcza, alpaki i lamy, a także kaszmir, mohair i angora to przykłady włókien zwierzęcych, z których produkuje się włóczki naturalne. Włóczki te charakteryzują się miękkością, ciepłem oraz trwałością, co sprawia, że są one idealne na zimowe ubrania i akcesoria. Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego, takie jak bawełna i len, są lekkie i przewiewne, dzięki czemu idealnie nadają się na letnie ubrania.

Należy jednak pamiętać, że włóczki naturalne są zazwyczaj droższe od syntetycznych i wymagają bardziej skomplikowanej obróbki. Ponadto, ich paleta kolorów jest zwykle mniej zróżnicowana niż w przypadku syntetyków.

 

Jest tak wiele rodzajów włóczek, więc zacznij dziergać już dziś!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl